jogging bieganie

Czy jogging jest zdrowy?

Jogging to jedna z najpopularniejszych oraz jedna z najtańszych form aktywności fizycznej. Od lat ilość osób, która rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem, rośnie. W całym kraju organizowanych jest wiele maratonów, w których biorą udział i młodsi i starsi, i laicy i sportowcy. A jak to jest z joggingiem? Czy jest on całkowicie bezpieczny i zdrowy? Na to pytanie odpowiedzi udzielimy w niniejszym artykule.

Zalety joggingu

Jak już wspomnieliśmy, jogging jest jedną z najtańszych dyscyplin sportowych. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup swoich pierwszych butów do biegania i wyruszenia w trasę, przed siebie, samotnie, z przyjacielem, partnerem. Niektórzy łączą przyjemne z pożytecznym i biegają z psem. Bez wątpienia niesie to za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Co najważniejsze, poprawia kondycję serca. Ale nie tylko. Dzięki temu, że bieganie ma realny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, to poprawia również sylwetkę. Biegacze mają coraz lepszą kondycję, sprawność ruchową, wydolność płuc oraz coraz bardziej umięśnione ciało. To zdecydowanie przekonuje ludzi do regularnego joggingu.

Wady joggingu

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że bieganie ma także swoją ciemną stronę. Po pierwsze nie każdy powinien biegać. Osoby, które mają problemy ortopedyczne, kardiologiczne bezdyskusyjnie powinny porozmawiać z lekarzem na temat możliwości rozpoczęcia przygody z joggingiem. Ale to nie wszystko. Często osoby, które uprawiają jogging cierpią z powodu licznych kontuzji. Dzieje się tak z wielu powodów, jednak najbardziej popularne to źle dobrane buty, nieodpowiedni plan treningowy oraz niewłaściwe podłoże. Bieganie w miastach, po betonie jest bowiem niezdrowe dla kręgosłupa i stawów. osoby, które mieszkają w miastach i kochają biegać powinny znaleźć tereny zielone, o miękkim podłożu, by bieganie nie miało negatywnego wpływu na ich zdrowie.