trening w domu

Jak ćwiczyć w domu, by osiągać wymierne rezultaty?

Trening w domu dla wielu osób brzmi jak oksymoron. Bo czy możliwe jest zmotywowanie do ćwiczenia w domu? Czy trening w domu będzie tak samo efektywny? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule. Zachęcamy serdecznie do lektury.

Trening w domu. Czy może być efektywny?

Nie ma wątpliwości, że trening w domu może przynosić wymierne rezultaty, jeśli zadbamy o kilka prostych kwestii. Najważniejszą z nich jest regularność. Ustalenie planu działania, wyznaczenie konkretnych godzin oraz czasu, jaki chcemy poświęcić na ćwiczenia w domu, to kwestia priorytetowa, pierwszorzędna. Nie ulega wątpliwości, że żaden trening: i ten na siłowni i ten we własnym mieszkaniu bądź w ogrodzie, nie będzie efektywny, jeśli będziemy o nim zapominać, przekładać go, zastępować innymi czynnościami. Nie ma zatem co szukać wymówek, tylko zaplanować w kalendarzu terminarz naszych domowych treningów. To nie wszystko. Koniecznie należy zadbać o odpowiednie warunki. Nawet w niewielkim mieszkaniu można ćwiczyć efektywnie, jeśli przygotujemy właściwie przestrzeń. Powinna się w niej znaleźć mata, ulokowana w takim miejscu, w którym nie grozi nam strącenie jakiegoś urządzenia, dekoracji, przedmiotu.

Jakie akcesoria do treningu warto mieć w swoim domu?

Bez wątpienia, trening bez maszyn i akcesoriów dostępnych na siłowni będzie nieco utrudniony. O sprzęty musimy zadbać bowiem sami. Ale od czego jest wyobraźnia. Jeśli nie mamy hantli, to możemy z powodzeniem zastąpić je butelkami z wodą. Pewnych akcesoriów jednak nie da się zastąpić. W mieszkaniu, domu czy ogrodzie można wykonać trening ze skakanką, kettlebells, fittball, drążkiem, taśmami TRX. Bardzo wartościowy jest także trening w oparciu o ciężar własnego ciała.

Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, by zacząć ćwiczyć w przestrzeni własnego domu czy ogrodu. A zatem… do dzieła!