jak zacząć grać w golfa

Jak zacząć grać w golfa?

Golf wywodzi się ze Szkocji, pierwotną wersję gry odnotowano już w 1297 roku, a w obecnej wersji pojawił się już w XVII wieku. Golf jest sportem niewymagającym dużego nakładu siły, jednak warto zadbać o swoją kondycję. Gracz, który przez całe rozgrywki nosi swoje kije golfowe, spala nawet do 2500 kalorii.

Jak zacząć grać w golfa?

Najlepiej zacząć od zapisania się na kurs dla początkujących u profesjonalnego trenera, który jest organizowany praktycznie na każdym polu golfowym. Jakie korzyści wynikają z uczestnictwa w kursie?

  • trener wytłumaczy Ci podstawowe zasady gry
  • omówicie niezbędny sprzęt
  • pod czujnym okiem trenera przećwiczysz techniki
  • unikniesz błędnych przyzwyczajeń wynikających z samodzielnej nauki
  • zdasz egzamin teoretyczny i praktyczny
  • otrzymasz Zieloną Kartę uprawniającą do gry na wszystkich polach golfowych i uczestnictwa w turniejach

Co ważnie Zielona Karta nie jest jednoznaczna z zapisaniem do Polskiego Związku Golfa. Nawet jeżeli wśród swoich znajomych nie masz miłośników gry w golfa, uczęszczając na kurs, poznasz ludzi, którzy podzielają Twoją pasję. W sklepie internetowym możesz znaleźć nie tylko akcesoria do gry w golfa, ale także odzież golfową, które znacznie ułatwią początki na polu golfowym.

Jak grać w golfa – podstawowe zasady

Rozpoczynając przygodę z golfem od kursu nie są Ci potrzebne kije i piłki – niezbędny sprzęt zapewnia trener. Jeżeli decydujesz się na samodzielną naukę gry również nie musisz od razu kupować sprzętu, śmiało możesz go wypożyczyć. Ubiór powinien być wygodny, niekrępujący ruchów. Nie ma sztywnych zasad określających dress code obowiązujący na polu golfowym.

Gra w golfa głównie opiera się na umieszczeniu piłki w dołku, przy jak najmniejszej liczbie uderzeń. Gracze rozpoczynają od umieszczenia piłki w miejscu startu zwanym tee. Każdy dołek ma określoną wartość par, czyli normę, która określa ilość uderzeń, z jaką zawodnik powinien umieścić piłkę w dołku. Dla przykładu par 10 oznacza, że piłka powinna znaleźć się w dołku maksymalnie przy 10 uderzeniu. Jeśli zawodnikowi uda się to zrobić przy mniejszej liczbie uderzeń, może być z siebie dumny, natomiast jeżeli umieszczenie piłki w dołku zajmie uczestnikowi większą liczbę uderzeń, np. 12, jego wynik zapisuje się, jako +2.

Po pierwszym uderzeniu piłka pokonuje kilka lub kilkadziesiąt metrów, z czego większość w powietrzu, po wylądowaniu powinna znaleźć się w miejscu skoszonej trawy (fairway). Z tej powierzchni zawodnik wybija piłkę do miejsca zwanego green, a następnie używając kija zwanego popychaczem, delikatnym uderzeniem kieruje piłkę wprost do dołka.

Podczas gry zawodnicy zapisują zdobyte punkty, wygrywa ten, który wykona jak najmniejszą liczbę uderzeń.

Zasady gry w golfa są umieszczone w książce zatytułowanej „Reguły gry w golfa”. Podstawowe zasady pozostają niezmienne, jednak co dwa lata brytyjska organizacja R&A i amerykańska USGA wydają aktualizację tych zasad.

Utarło się przekonanie, że golf jest dyscypliną sportową zarezerwowaną dla elit albo – co gorsza – dla snobów. Tak naprawdę każdy może spróbować gry. Nie ma określonego limitu wieku, w golfa mogą grać dzieci, dorośli, osoby starsze. Popołudniowy turniej golfowy może być fajnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną.