Poród a cukrzyca ciążowa

Poród a cukrzyca ciążowa

Ciąża jest szczęśliwym okresem dla obojga rodziców – matki i ojca. W końcu niebawem oboje z nich na świat powitają malutką istotę, powstałą z ich wspólnej miłości. Jednak, czasami w ciąży dochodzi do różnych zaburzeń i komplikacji, mniej lub bardziej zagrażających zdrowiu matki i jej nienarodzonego dziecka. Do takich sytuacji, które mogą budzić strach i obawę młodych rodziców należy m.in cukrzyca ciążowa, która dotyka coraz więcej ciężarnych kobiet. Czy jednak faktycznie jest powodem do poważnego niepokoju? Na pytanie czy poród z cukrzycą ciążową jest niebezpieczny odpowie poniższy materiał.

Cukrzyca ciążowa – czym właściwie jest?

Cukrzyca ciążowa to schorzenie, atakujące zwykle te ciężarne kobiety, które nie miały nigdy podwyższonego poziomu cukru we krwi. Polega ona na nietolerancji węglowodanów i objawia się zwiększeniem glukozy we krwi w trakcie ciąży. Jej przyczyna to najczęściej problemy natury hormonalnej, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, dojrzały wiek matki (ciąża powyżej 35 roku życia) lub posiadanie więcej niż dwoje dzieci. Mimo, że chorobę tę rozpoznaje się z reguły między 24 a 28 tygodniem ciąży, dobrze jest na bieżąco, nawet od pierwszych dni trwania ciąży, sprawdzać poziom cukru we krwi, ponieważ, jak wiadomo lepiej zapobiegać każdemu schorzeniu, niż je leczyć.

Cukrzyca ciążowa – jak ją rozpoznać?

Wykluczenie albo wstępne potwierdzenie cukrzycy ciążowej powinno zostać wykryte w trakcie wykonywania regularnych badań (pierwsze badanie mierzenia poziomu cukru we krwi wykonuje się w 10 tyg.) ciąży, jednak najłatwiej i najszybciej można rozpoznać ją, gdy występują podobnie objawy jak:

  • częstomocz
  • senność
  • zmęczenie
  • mdłości
  • zaburzenia widzenia
  • infekcje skóry i intymne
  • nagły przyrost wagi
  • cukromocz (wydalanie cukru z moczem)
  • wilczy apetyt, nagłe ataki głodu
  • nieustające pragnienie

Nie należy jednak niepokoić się, gdy powyższe objawy się ze sobą nie łączą, ale pojawiają się samodzielnie. Na przykład zupełnie normalnym zjawiskiem występującym w ciąży jest senność, zmęczenie, nudności oraz przyrost wagi – nie należy przesadnie się tym zamartwiać.

Cukrzyca ciążowa – jak jej zapobiegać?

Będąc w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową, warto już od pierwszych dni ciąży zmienić swoją dietę oraz codzienne funkcjonowanie. Z pewnością pomocna będzie konsultacja dietetyka, który ustali indywidualny plan żywienia podczas ciąży. Prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę ciążową będzie zminimalizowane, jeśli do codziennego trybu dnia wdroży się wybraną aktywność fizyczną odpowiadającą organizmowi matki, jak np. joga, pilates, poranny jogging, a nawet popołudniowe spacery.

Wyjątkiem od reguły jest moment, w którym ani dieta, ani aktywność fizyczna matki nie przynosi żadnych rezultatów, a poziom cukru na czczo  jest wyższy niż 90mg% –  należy wówczas wdrożyć insulinoterapię.

Cukrzyca ciążowa – czy należy się niepokoić?

Oczywiście normalnym jest, że każda młoda mama chciałaby przejść jeden z tych najwspanialszych okresów w jej życiu bez żadnych komplikacji i utrudnień. Mając zdiagnozowaną cukrzycę ciążową naprawdę nie trzeba siać paniki – wystarczy stosować się do zaleceń lekarza, zmienić ówczesną dietę i cieszyć się życiem, dając maluszkowi szansę na spokojny i szczęśliwy rozwój. Pocieszające dla posiadaczy cukrzycy ciążowej jest fakt, że nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do naturalnego porodu! Jedynym utrudnieniem, które nie pozwoli na poród drogami natury posiadaczkom cukrzycy ciążowej, jest duża masa płodu – mama posiadająca w brzuchu dziecko ważące powyżej 4200 g urodzi za pomocą cesarskiego cięcia.