Dobre zdrowie – jak sprawić by takie było?

Odpowiadając na tak postawione pytanie, czyli jak dbać o zdrowie, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Są pewne zasady mówiące o zdrowym żywieniu, aktywności fizycznej i tak dalej, ale znamy przecież z pewnością, choćby z naszego otoczenia niejedną osobę, która niespecjalnie przestrzegała zasad dotyczących spożywania tylko i wyłącznie zdrowych posiłków, powstrzymywania się od szkodliwych używek, nie za bardzo była aktywna fizycznie, a dożyła sędziwej starości. Natomiast inna stosująca się do zaleceń dietetyków, regularnie uprawiająca sport, żyła znacznie krócej. Ale to są na szczęście wyjątki, ponieważ trzeba przyznać, że to, jaki jest stan naszego zdrowia w dużej mierze, i to jest bardzo dobra wiadomość, zależy głównie od nas. Owszem są pewne uwarunkowania genetyczne, z powodu których wskazane powyżej osoby żyły długo nie przywiązując wagi do tego, aby prowadzić zdrowy styl życia, gdyż w ich rodzinie długowieczność jest normą. Z pewnością jednak, jeśli chcemy w szczęściu, czyli zdrowiu, bo ono jest szalenie istotne przeżyć wiele lat, musimy się oto postarać.

Jak dbać o zdrowie, żeby nie chorować i żyć długo?

Badajmy się regularnie, niektórzy, zwłaszcza mężczyźni bardziej dbają o swój samochód, niż o siebie. Tak jak robimy regularny przegląd swojego pojazdu mechanicznego, zróbmy co jakiś czas przegląd swojego organizmu. Sprawdźmy poziom cholesterolu, wykonajmy wszelkiego rodzaju niezbędne badania, mierzmy ciśnienie tętnicze krwi. Takie zapobiegawcze sprawdzenie pozwoli w porę wykryć ewentualne choroby i im skutecznie zaradzić. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednia dieta. Spożywajmy posiłki regularnie, jeśli tego do tej pory nie czyniliśmy oraz unikajmy tak zwanego śmieciowego jedzenia. Szalenie ważną sprawą jest też aktywność fizyczna, można ją uprawić w różnym wieku i pod wieloma postaciami, od biegów długodystansowych do codziennych spacerów. Ruch na świeżym powietrzu przyniesie nam takie korzyści, jak między innymi:

  • zwiększy wydolność układu sercowo-naczyniowego,
  • obniży ciśnienie tętnicze krwi,
  • pomoże w zrzuceniu zbędnych kilogramów,
  • doskonale wpłynie na nasze samopoczucie psychiczne.

Ważne jest, aby ruszać się regularnie, a nie od czasu do czasu.

Jakie znaczenie dla zdrowia mają nasze relacje z innymi ludźmi?

Ogromne, kiedy żyjemy w zdrowym związku małżeńskim lub partnerskim, a w przypadku, gdy jesteśmy samotni mamy wielu oddanych przyjaciół, czujemy się wtedy kochani i doceniani, jesteśmy po prostu szczęśliwi, a przez to żyjemy dłużej i zdrowiej. Bycie zdrowym to nie tylko dobry stan fizyczny, ale również psychiczny, społeczny i duchowy. To wszystko razem wzięte ma wpływ na udane i szczęśliwe życie. Liczne badania dowodzą, iż odczuwanie często pozytywnych emocji w stosunku do samego siebie i innych ludzi ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.