Wpływ diety na zdrowie i samopoczucie

Zbilansowana i różnorodna dieta odgrywa ogromną rolę w budowaniu odporności, utrzymaniu wagi i zapobieganiu różnym chorobom jak cukrzyca, nadciśnienie czy zakrzepica. Warto bliżej przyjrzeć się swojemu jadłospisowi i w razie potrzeby zaprowadzić w nim konieczne zmiany. W niektórych przypadkach nieoceniona może okazać się pomoc specjalisty, między innymi dietetyka czy psychologa zajmującego się zaburzeniami żywienia, jednak podstawowe zmiany można zaprowadzić samodzielnie, bez dodatkowych konsultacji. 

  Zmiana nawyków żywieniowych sprzyja utracie wagi

  Każda rygorystyczna dieta, która powoduje znaczące cięcie kalorii prędzej czy później może doprowadzić do pojawienia się efektu jojo. Ponadto, wyeliminowanie wartościowych składników odżywczych prowadzi do licznych niedoborów, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Aby tego uniknąć, zdecydowanie lepszym wyborem jest zdrowa dieta, która pozwoli stopniowo chudnąć i przez długi czas cieszyć się szczupłą sylwetką, zdrowiem i doskonałym samopoczuciem.

  Na zdrową dietę składa się kilka podstawowych czynników, między innymi:

  • ograniczenie spożywania słodyczy i słonych przekąsek do minimum,
  • jedzenie pełnowartościowych posiłków o stałych porach dnia,
  • picie odpowiedniej ilości wody,
  • rezygnacja z alkoholu, gdyż jest on źródłem wielu kalorii i spowalnia metabolizm,
  • spożywanie produktów bogatych w błonnik pokarmowy,
  • jedzenie warzyw i owoców w każdym posiłku.

  Codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu przyspieszy uzyskanie pożądanego efektu

   Osoby, którym daleko do regularnych ćwiczeń na siłowni, mogą zdecydować się na inne formy aktywności. Pozytywne efekty można uzyskać dzięki codziennym spacerom, lekkiej aktywności fizycznej w domowym zaciszu czy porannemu bieganiu na niewielkich dystansach. W utracie wagi ważne jest utrzymanie ujemnego bilansu kalorycznego, czyli spożywanie mniejszej ilości kalorii niż wynosi codzienne spalanie. 

   Stale rosnącą popularnością cieszą się ostatnio ćwiczenia w formie pilatesu. Poszczególne figury są proste w wykonaniu, jednak dla osiągnięcia odpowiednich efektów ważna jest wysoka dokładność podczas wykonywanych ćwiczeń oraz świadomość swojego ciała. 

   Dodatkowe wskazówki, ułatwiające trzymanie zdrowej diety

  • Jeżeli dana osoba nie wyobraża sobie dnia bez słodkiej przekąski, warto sięgać po produkty słodzone naturalnie, suszone owoce oraz pełnoziarniste batony.
  • Warto zadbać o odpowiednią ilość białka, które jest głównym budulcem tkanki mięśniowej.

Neutralny smak wody można urozmaicić listkami mięty oraz plasterkiem cytryny.