Czerwona herbata - właściwości

Czerwona herbata – właściwości

Kultura azjatycka ma wiele różnic i subtelności, które są zupełnie niezrozumiałe dla Europejczyków. I bardzo często mają oni zupełnie błędne wyobrażenie o pewnych tradycjach kulinarnych czy produktach tajemniczej Azji. W Polsce na przykład herbata czerwona oznacza najczęściej takie odmiany tego napoju jak rooibos czy hibiskus karkade.

W rzeczywistości żaden z tych produktów nie ma nic wspólnego z drzewem herbacianym. Surowcem są delikatne płatki hibiskusa, natomiast rooibos pochodzi z rośliny o tej samej nazwie z rodziny roślin strączkowych. Jednak prawdziwa chińska czerwona herbata jest uważana za jedną z najszlachetniejszych, a nawet elitarnych odmian herbaty.

Cechy szczególne czerwonej herbaty

Czerwona herbata jest tak nazywana, ponieważ po zaparzeniu liści herbacianych napój nabiera charakterystycznego czerwonego koloru, który jest główną cechą produktu. Dlatego nie zdziwcie się, jeśli na opakowaniu jest napisane czerwona herbata, ale w środku są zwykłe słomki do herbaty w sposób absolutnie nieodróżnialny od czarnej herbaty. Różnicę w kolorze, smaku i aromacie tych napojów można zauważyć dopiero po ich zaparzeniu.

Z drugiej strony rooibos i karkade nazywane są herbatą czerwoną ze względu na charakterystyczny kolor, jaki napój ten ma po zaparzeniu. Jednak pod względem wyglądu i pochodzenia należą one do zupełnie innej kategorii. Prawdziwa czerwona herbata ma zasadnicze różnice i nie ma nic wspólnego ze zwykłą czarną herbatą, chociaż zgodnie z chińską klasyfikacją herbat czerwone odmiany herbaty zaliczane są również do czarnych. W rzeczywistości czerwona herbata wyróżnia się nie tylko kolorem, ale także wyjątkowymi właściwościami zdrowotnymi. Ponadto, tylko w Chinach uprawia się i produkuje prawdziwą czerwoną herbatę.

W porównaniu z herbatą czarną, herbata czerwona ma wyższą jakość. Wynika to przede wszystkim z dłuższego procesu fermentacji. Wynika to również ze specjalnych technik stosowanych przy jego przygotowaniu. Stare powiedzenie mówi, że czerwona herbata powstała w wyniku nagłej zmiany pogody. Liście herbaty pozostawiono na wolnym powietrzu, ale nagłe uderzenie mgły zmieniło proces fermentacji. W rezultacie otrzymano produkt o wyraźnie odmiennym aromacie i smaku, dlatego nową herbatę nazwano herbatą czerwoną.

Skład i korzyści zdrowotne

Dodatkowa fermentacja wzbogaca skład chemiczny produktu o wiele pożytecznych związków biologicznie czynnych i witamin. I to właśnie te związki są najbardziej korzystne dla organizmu człowieka. Spożywanie czerwonej herbaty ma korzystny wpływ na zdrowie, poprawia witalność, wzmacnia system odpornościowy itp. Czerwona herbata zawiera liczne naturalne aminokwasy i polifenole.

Szkody i przeciwwskazania

Choć jest to napój dobry dla każdego, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego spożywania. Na przykład, czerwona herbata nie jest zalecana dla osób z chorobą wrzodową, nieżytem żołądka i miażdżycą. Picie herbaty w dużych ilościach, zwłaszcza w nocy, może powodować nadmierną pobudliwość lub bezsenność. Nawet w porównaniu do kawy, napój ten zawiera ogromną ilość kofeiny, która w niektórych przypadkach może mieć bardzo negatywne skutki dla osoby. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem herbaty, polecamy sklep internetowy: teaverso.pl

Poród a cukrzyca ciążowa

Poród a cukrzyca ciążowa

Ciąża jest szczęśliwym okresem dla obojga rodziców – matki i ojca. W końcu niebawem oboje z nich na świat powitają malutką istotę, powstałą z ich wspólnej miłości. Jednak, czasami w ciąży dochodzi do różnych zaburzeń i komplikacji, mniej lub bardziej zagrażających zdrowiu matki i jej nienarodzonego dziecka. Do takich sytuacji, które mogą budzić strach i obawę młodych rodziców należy m.in cukrzyca ciążowa, która dotyka coraz więcej ciężarnych kobiet. Czy jednak faktycznie jest powodem do poważnego niepokoju? Na pytanie czy poród z cukrzycą ciążową jest niebezpieczny odpowie poniższy materiał.

Cukrzyca ciążowa – czym właściwie jest?

Cukrzyca ciążowa to schorzenie, atakujące zwykle te ciężarne kobiety, które nie miały nigdy podwyższonego poziomu cukru we krwi. Polega ona na nietolerancji węglowodanów i objawia się zwiększeniem glukozy we krwi w trakcie ciąży. Jej przyczyna to najczęściej problemy natury hormonalnej, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, dojrzały wiek matki (ciąża powyżej 35 roku życia) lub posiadanie więcej niż dwoje dzieci. Mimo, że chorobę tę rozpoznaje się z reguły między 24 a 28 tygodniem ciąży, dobrze jest na bieżąco, nawet od pierwszych dni trwania ciąży, sprawdzać poziom cukru we krwi, ponieważ, jak wiadomo lepiej zapobiegać każdemu schorzeniu, niż je leczyć.

Cukrzyca ciążowa – jak ją rozpoznać?

Wykluczenie albo wstępne potwierdzenie cukrzycy ciążowej powinno zostać wykryte w trakcie wykonywania regularnych badań (pierwsze badanie mierzenia poziomu cukru we krwi wykonuje się w 10 tyg.) ciąży, jednak najłatwiej i najszybciej można rozpoznać ją, gdy występują podobnie objawy jak:

 • częstomocz
 • senność
 • zmęczenie
 • mdłości
 • zaburzenia widzenia
 • infekcje skóry i intymne
 • nagły przyrost wagi
 • cukromocz (wydalanie cukru z moczem)
 • wilczy apetyt, nagłe ataki głodu
 • nieustające pragnienie

Nie należy jednak niepokoić się, gdy powyższe objawy się ze sobą nie łączą, ale pojawiają się samodzielnie. Na przykład zupełnie normalnym zjawiskiem występującym w ciąży jest senność, zmęczenie, nudności oraz przyrost wagi – nie należy przesadnie się tym zamartwiać.

Cukrzyca ciążowa – jak jej zapobiegać?

Będąc w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową, warto już od pierwszych dni ciąży zmienić swoją dietę oraz codzienne funkcjonowanie. Z pewnością pomocna będzie konsultacja dietetyka, który ustali indywidualny plan żywienia podczas ciąży. Prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę ciążową będzie zminimalizowane, jeśli do codziennego trybu dnia wdroży się wybraną aktywność fizyczną odpowiadającą organizmowi matki, jak np. joga, pilates, poranny jogging, a nawet popołudniowe spacery.

Wyjątkiem od reguły jest moment, w którym ani dieta, ani aktywność fizyczna matki nie przynosi żadnych rezultatów, a poziom cukru na czczo  jest wyższy niż 90mg% –  należy wówczas wdrożyć insulinoterapię.

Cukrzyca ciążowa – czy należy się niepokoić?

Oczywiście normalnym jest, że każda młoda mama chciałaby przejść jeden z tych najwspanialszych okresów w jej życiu bez żadnych komplikacji i utrudnień. Mając zdiagnozowaną cukrzycę ciążową naprawdę nie trzeba siać paniki – wystarczy stosować się do zaleceń lekarza, zmienić ówczesną dietę i cieszyć się życiem, dając maluszkowi szansę na spokojny i szczęśliwy rozwój. Pocieszające dla posiadaczy cukrzycy ciążowej jest fakt, że nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do naturalnego porodu! Jedynym utrudnieniem, które nie pozwoli na poród drogami natury posiadaczkom cukrzycy ciążowej, jest duża masa płodu – mama posiadająca w brzuchu dziecko ważące powyżej 4200 g urodzi za pomocą cesarskiego cięcia.

zalety picia wody

Przedstawiamy zalety picia wody

Woda stanowi około 70 proc. ludzkiego organizmu – to właśnie dlatego jej niedobór w bardzo krótkim czasie odczuć możemy zarówno na zdrowiu, jak i wyglądzie. Nie bez przyczyny już najmłodszym członkom rodziny wpaja się, że regularne picie wody to absolutna podstawa. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że utrata ⅕ ilości tego płynu z organizmu może doprowadzić do poważnego odwodnienia, a w rezultacie komplikacji zdrowotnych. Przyjęło się, że dorośli powinni wypijać około 2 litrów wody dziennie. W związku z tym, że jest ona bardzo dostępna, nie powinno to stanowić żadnego problemu. Dostać ją możemy w sklepach, kioskach, a także automatach postawionych np. w galeriach handlowych. Na stronie internetowej automatyvending.waw.pl urządzenia te dostępne są zarówno na sprzedaż, jak i wynajem. Jakie są zalety picia wody? Tych zdecydowanie nie brakuje. 

 • woda skutecznie nawilża i gasi pragnienie, 
 • pozytywnie wpływa na przemianę materii, 
 • doskonale oczyszcza organizm z toksyn, 
 • zmniejsza apetyt i ochotę na podjadanie między posiłkami, 
 • woda wpływa na nasz wygląd, ponieważ ujędrnia skórę, 
 • perfekcyjnie schładza organizm podczas upałów, 
 • chroni przed chorobami nerek oraz serca. 

Woda pomaga w utrzymaniu pięknej i zdrowej cery. Wbrew pozorom, aby zachwycać nawilżoną i pozbawioną jakichkolwiek niedoskonałości skórą odpowiednia pielęgnacja bez zdrowej i zbilansowanej diety, a także odpowiedniego nawodnienia będzie niewystarczająca. Należy pamiętać jednocześnie o tym, że woda źródlana jest uboższa w dobroczynne dla zdrowia składniki, niż woda mineralna. Jednak ze względu na delikatniejszy smak to właśnie ta pierwsza zwykle podawana jest dzieciom. 

Na koniec warto wspomnieć również o tym, że nie każda woda będzie obfitować w składniki mineralne i odżywcze. Mowa tu chociażby o wodach smakowych, które stanowią doskonałe źródło… cukrów! Spożywanie tego typu napoi w nadmiernych ilościach może więc doprowadzić do wzrostu wagi, nie wpływając jednocześnie na poziom nawodnienia organizmu.

dieta hashimoto

Jak powinna wyglądać dieta przy Hashimoto?

Hashimoto to jedna z tych chorób, w której dieta ma kluczowe znaczenie na proces leczenia. Odpowiednio skonstruowana dieta, czyli bogata w konkretne rodzaje produktów nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjentów, ale również pomaga wzmocnić działanie wdrożonej farmakologii. Czym jest Hashimoto? Jak powinna wyglądać dieta w Hashimoto?

Hashimoto – co to?

Zacznijmy jednak od początku. Hashimoto jest to przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, które obecnie określane jest jako jedne z najczęstszych zaburzeń autoimmunologicznych. Skutkuje przewlekłym stanem zapalnym. Mimo że niejednokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy, to zaburzenia tarczycy dotykają ponad 20 proc. populacji i w zdecydowanej większości dotyczą kobiet. Czym jeszcze objawia się Hashimoto oprócz niedoczynności tarczycy. W związku z tym, że choroba ta wpływa na zaburzenia metaboliczne, skutkiem jest gwałtowne przybieranie na wadze. Inne częste objawy Hashimoto jest to:

 • senność,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • uczucie przygnębienia.

Dieta w Hashimoto powinna przede wszystkim opierać się na składnikach bogatych w błonnik, który pozytywnie wpływają na procesy trawienne i regulują perystaltykę jelit. Warto oczywiście stosować się do zasad zdrowej i zbilansowanej diety. Doskonałą propozycją może być dieta pudełkowa BistroBox, która w ofercie posiada dietę w pełni dostosowaną dla osób z Hashimoto. Co powiesz na pastę z wędzonej makreli z cytryną natką i świeżymi kiszonkami? To tylko jedna z propozycji, jaką odnajdziesz w tym przepełnionym smakiem cateringu.

Jakie produkty powinny znaleźć się w diecie w Hashimoto? Oto niektóre z nich:

 • produkty pełnoziarniste, np. kasza gryczana czy chleb żytni,
 • zielone warzywa, zarówno surowe, jak i mrożone,
 • chude produkty mleczne,
 • oleje roślinne,
 • orzechy,
 • ryby morskie np. dorsz czy halibut,
 • chude mięso, np. kurczak czy indyk.

Niezwykle ważne jest również regularne spożywanie posiłków. Jest to jednocześnie jedna z tych zasad odżywiania, która dotyczy nie tylko tej choroby. Zaleca się więc spożywanie 5 posiłków dziennie!

jak zacząć grać w golfa

Jak zacząć grać w golfa?

Golf wywodzi się ze Szkocji, pierwotną wersję gry odnotowano już w 1297 roku, a w obecnej wersji pojawił się już w XVII wieku. Golf jest sportem niewymagającym dużego nakładu siły, jednak warto zadbać o swoją kondycję. Gracz, który przez całe rozgrywki nosi swoje kije golfowe, spala nawet do 2500 kalorii.

Jak zacząć grać w golfa?

Najlepiej zacząć od zapisania się na kurs dla początkujących u profesjonalnego trenera, który jest organizowany praktycznie na każdym polu golfowym. Jakie korzyści wynikają z uczestnictwa w kursie?

 • trener wytłumaczy Ci podstawowe zasady gry
 • omówicie niezbędny sprzęt
 • pod czujnym okiem trenera przećwiczysz techniki
 • unikniesz błędnych przyzwyczajeń wynikających z samodzielnej nauki
 • zdasz egzamin teoretyczny i praktyczny
 • otrzymasz Zieloną Kartę uprawniającą do gry na wszystkich polach golfowych i uczestnictwa w turniejach

Co ważnie Zielona Karta nie jest jednoznaczna z zapisaniem do Polskiego Związku Golfa. Nawet jeżeli wśród swoich znajomych nie masz miłośników gry w golfa, uczęszczając na kurs, poznasz ludzi, którzy podzielają Twoją pasję. W sklepie internetowym epicgolf.pl możesz znaleźć nie tylko akcesoria do gry w golfa, ale także odzież golfową, które znacznie ułatwią początki na polu golfowym.

Jak grać w golfa – podstawowe zasady

Rozpoczynając przygodę z golfem od kursu nie są Ci potrzebne kije i piłki – niezbędny sprzęt zapewnia trener. Jeżeli decydujesz się na samodzielną naukę gry również nie musisz od razu kupować sprzętu, śmiało możesz go wypożyczyć. Ubiór powinien być wygodny, niekrępujący ruchów. Nie ma sztywnych zasad określających dress code obowiązujący na polu golfowym.

Gra w golfa głównie opiera się na umieszczeniu piłki w dołku, przy jak najmniejszej liczbie uderzeń. Gracze rozpoczynają od umieszczenia piłki w miejscu startu zwanym tee. Każdy dołek ma określoną wartość par, czyli normę, która określa ilość uderzeń, z jaką zawodnik powinien umieścić piłkę w dołku. Dla przykładu par 10 oznacza, że piłka powinna znaleźć się w dołku maksymalnie przy 10 uderzeniu. Jeśli zawodnikowi uda się to zrobić przy mniejszej liczbie uderzeń, może być z siebie dumny, natomiast jeżeli umieszczenie piłki w dołku zajmie uczestnikowi większą liczbę uderzeń, np. 12, jego wynik zapisuje się, jako +2.

Po pierwszym uderzeniu piłka pokonuje kilka lub kilkadziesiąt metrów, z czego większość w powietrzu, po wylądowaniu powinna znaleźć się w miejscu skoszonej trawy (fairway). Z tej powierzchni zawodnik wybija piłkę do miejsca zwanego green, a następnie używając kija zwanego popychaczem, delikatnym uderzeniem kieruje piłkę wprost do dołka.

Podczas gry zawodnicy zapisują zdobyte punkty, wygrywa ten, który wykona jak najmniejszą liczbę uderzeń.

Zasady gry w golfa są umieszczone w książce zatytułowanej „Reguły gry w golfa”. Podstawowe zasady pozostają niezmienne, jednak co dwa lata brytyjska organizacja R&A i amerykańska USGA wydają aktualizację tych zasad.

Utarło się przekonanie, że golf jest dyscypliną sportową zarezerwowaną dla elit albo – co gorsza – dla snobów. Tak naprawdę każdy może spróbować gry. Nie ma określonego limitu wieku, w golfa mogą grać dzieci, dorośli, osoby starsze. Popołudniowy turniej golfowy może być fajnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną.

jogging bieganie

Co jeść po bieganiu?

Bieganie, szczególnie w ostatnim czasie cieszy się olbrzymią popularnością. Fanatyków porannych i wieczornych przebieżek można spotkać zarówno w parkach, jak i skwerach czy zatłoczonych ulicach. To doskonały sposób nie tylko na zgubienie zbędnych kilogramów, ale też zapomnienie o problemach dnia codziennego, troskach i oczyszczenie myśli. Posiadacze czworonogów mogą pokusić się również o zabranie ze sobą swoich pupili. Jak powinien wyglądać trening z psem? Pisaliśmy o tym tutaj! Wiele osób, szczególnie na początku swojej przygody zastanawia się co jeść po bieganiu? To, jak będą wyglądać posiłki, zależy przede wszystkim… od godziny! 

Co jeść po bieganiu na czczo? Poranni biegacze swoje posiłki potreningowe powinni opierać przede wszystkim na węglowodanach (warzywa czy pieczywo) oraz białku (nabiał, mięso). Doskonale sprawdzi się więc ciemne pieczywo z hummusem, omlet z warzywami czy twaróg z owocami lub klasyczna jajecznica z ulubionymi dodatkami. 

Co jeść po bieganiu wieczorem? 

Jaki posiłek okaże się najlepszym wyborem po wieczornej przebieżce? Najważniejsze jest uzupełnienie podstawowych składników odżywczych. Osoby trenujące przed snem powinny pamiętać jednak o tym, aby kolacja była lekkostrawna. Zbyt ciężkie posiłki mogą przyczynić się do tego, że na drugi dzień odczuwać będziemy zmęczenie, niewyspanie i ogólne rozbicie. W zasady perfekcyjnego menu po wieczornym bieganiu doskonale wpisze się więc jogurt naturalny z bananem, sałatka warzywna czy kanapki z dużą ilością świeżych warzyw. 

A co jeść po bieganiu, aby schudnąć? Osoby, które chciałyby zgubić. zbędne kilogramy muszą pamiętać przede wszystkim o ujemnym bilansie kalorycznym. To postawa! 

Alternatywy dla cukrów

Alternatywy dla cukrów

Ksylitol – zwany także cukrem brzozowym, pozyskiwany jest z soków brzozy (na podobnej zasadzie jak syrop klonowy). Choć z wyglądu, smaku i poziomu słodkości jest łatwy do pomylenia z białym cukrem, z chemicznego punktu widzenia nie ma z nim nic wspólnego – należy do grupy alkoholi polihydroksylowych, 

zwanych cukrowymi. Jest o 40% mniej kaloryczny od sacharozy, ma przy tym bardzo niski indeks glikemiczny. Mimo to należy spożywać go z umiarem – w nadmiarze może wywołać efekt przeczyszczający. 

Erytrol (erytrytol) – związek chemiczny pokrewny z ksylitolem. Naturalnie występuje między innymi w grzybach, wodorostach i niektórych owocach (np. winogronach). Erytrol jest produktem ok. 30% mniej słodkim niż cukier, co należy wziąć pod uwagę przy jego stosowaniu. Jest jednak związkiem, który nie dostarcza organizmowi energii, dlatego można go spożywać bez obawy o kaloryczność.

Stewia – roślina występująca w Ameryce Południowej, słynąca od lat z zawartości związków kilkaset razy słodszych od cukru. Najłatwiejszą w stosowaniu oraz najbardziej dostępną formą stewii jest płyn (krople) lub proszek sprasowany w wygodne tabletki, zawierające wyizolowane gliozydy stewiolowe. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów, które mogą skutecznie zastąpić cukier, wielokrotnie przewyższając go, jeśli chodzi o walory smakowe i zdrowotne. Dzięki temu każdy może dobrać najlepszy produkt do swoich potrzeb. Warto spróbować różnych produktów, by zawsze wiedzieć, co, zamiast cukru zastosować do danej potrawy czy napoju. 

Poznaj zalety treningu z gumami oporowymi

Poznaj zalety treningu z gumami oporowymi

Media społecznościowe każdego dnia zaskakują kolejnymi innowacyjnymi nowinkami dotyczącymi efektywnego treningu czy najnowszych rodzajów diety. W ostatnim czasie trenerzy fitness oraz popularni influencerzy związani ze sportem i zdrowym stylem życia coraz częściej wspominają i wymieniają mnóstwo zalet treningu z gumami oporowymi. Czy taka forma ćwiczeń ma sens? Na czym polega ich fenomen? 

Gumowy oporowe wykonane są lateksu i mogą być wykorzystane do każdego rodzaju treningów – od ogólnorozwojowego aż po wzmacniający. Gumy do ćwiczeń potocznie nazywane taśmami, dzieli się ze względu na stopień oporu, który wykorzystywany jest podczas ćwiczeń. To właśnie dlatego zarówno osoby początkujące, jak i sportowi weterani powinni dopasować je do swoich możliwości i wytrzymałości fizycznej. 

Dzięki prawidłowej technice ćwiczeń z gumami oporowymi możliwe jest zapewnienie oporu we wszystkich kierunkach. Dzięki temu ćwiczenia, a co za tym idzie, efekty są o wiele bardziej satysfakcjonujące. 

Miniband i power band i taśmy pilates są najpopularniejszymi rodzajami gum, które z powodzeniem wykorzystać można do każdego treningu, bez względu na stopień zaawansowania. Ich głównymi różnicami jest oczywiście budowa, a także funkcjonalność. 

Zastanawiasz się, czy trening z gumami oporowymi jest w stanie zbudować mięśnie? W przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją wielką przygodę z ćwiczeniami, jest to jak najbardziej możliwe. Jednak wszystko, co dobre kiedyś się kończy! W pewnym momencie nawet taśmy o największym stopniu oporu mogą okazać się niewystarczające. 

Na czym polega trening obwodowy?

Na czym polega trening obwodowy?

Trening obwodowy to doskonały sposób, aby w szybkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, wzmocnić wytrzymałość, a także poprawić kondycję. Doskonale sprawdzą się w nim osoby, które dotychczas nie miały zbyt dużego doświadczenia na siłowni. Na czym polega trening obwodowy? Jakie jeszcze korzyści przynosi?

Trening obwodowy to nic innego, jak połączenie treningu siłowego z cardio. Ćwiczenia wykonywane są jedno po drugim – zwykle są to serie zawierające określoną liczbę powtórzeń. Czas na odpoczynek jest dopiero po wykonaniu pełnego obwodu. Przykładowy trening obwodowy może obejmować np. 8 rodzajów ćwiczeń wykonywanych w 8 seriach jedna po drugiej. 

Na czym polega trening obwodowy?

To właśnie dlatego tak chętnie wykonują go osoby zabiegane, ponieważ jego wykonanie zajmuje o wiele mniej czasu. Trening ten doskonale podkręca metabolizm, powodując jednocześnie powstanie długu tlenowego. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że kalorie spalane są jeszcze na długo po wykonaniu treningu. 

Warto podkreślić jednocześnie, że trening obwodowy z powodzeniem można wykonać w domu. Jakie ćwiczenia warto włączyć? 

 • przysiady, 
 • burpeess, 
 • twist rosyjski, 
 • przysiad-wyskok,
 • wykroki.

Nie zapominajmy jednak, że nawet najbardziej katorżnicze treningi nie przyniosą oczekiwanych efektów bez zdrowej i zbilansowanej diety. Posiłki stanowią aż 70% w drodze po jędrną i szczupłą sylwetkę, pozostałe 30% to aktywność fizyczna. Oprócz warzyw i owoców warto wybierać również produkty nieprzetworzone. Na tym etapie nie sposób nie wspomnieć również o regularnym piciu wody, który jest naszym sprzymierzeńcem w walce i gładką skórę pozbawioną cellulitu.

Sprzęt fitness

Najlepszy sprzęt fitness do domu, część 2.

W ostatnim wpisie wykazaliśmy, że orbitreki magnetyczne są jednymi z najlepszych sprzętów fitness, które z powodzeniem można używać w warunkach domowych. Epidemia koronawirusa wyraźnie pokazała wielu osobom, że aby wykonać porządny trening wcale nie trzeba udawać się na siłownię. Warto jednak zaopatrzyć się w sprzęt fitness, który umożliwi ćwiczenie w domu. Dziś kontynuujemy temat treningu w domu.

Rowery treningowe

Nie mniej popularne niż orbitreki są rowery treningowe, które spokojnie można umieścić w swoim domu. One również angażują głównie dolną część ciała. Rowerki treningowe świetnie nadają się do treningów aerobowych, czyli krótszych jednostek treningowych opartych na intensywnym ćwiczeniu. Jest to wyczerpujący trening, który pozwala na maksymalne spalanie tkanki tłuszczowej. Jeśli wybierzemy nieco dłuższą jazdę w bardziej umiarkowanym tempie, to będzie to przede wszystkim trening na poprawę kondycji i wydolności organizmu. Z rowerku treningowego mogą skorzystać wszyscy, ponieważ wygodna pozycja nie nadwyręża kręgosłupa i stawów.

Bieżnie treningowe

Jeszcze jedną naszą propozycją są bieżnie treningowe. Jest to sprzęt fitness, który uwielbiają wszyscy biegacze, ponieważ dzięki niemu można oddać się swojej pasji niezależnie od pory dnia, roku i pogody na zewnątrz. Bieżnia posiada wiele opcji regulowania tempa i poziomu trudności, dlatego jest to rozwiązanie zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych sportowców. Podczas treningu pracuje całe ciało, jednak największy akcent położony jest oczywiście na nogi.